Ulti Clocks content
Imieniny obchodzą: Juliana, ukasza, Bogumia

Wykaz podręczników

Wspomnienia Bolesława Gawrońskiego

PDF
Wpisany przez plaster98   
wtorek, 28 sierpnia 2012 19:58

 

Trzy daty w moim życiu …

wspomnienia Bolesława Gawrońskiego – nauczyciela, dyrektora szkoły podstawowej w latach 1979–1990

 

 

 

Trzy daty w moim życiu, bardzo ważne daty, wiążą się ze szkołą w Humniskach. Pierwsza to rozpoczęcie mojej nauki 1 września 1943 roku. Był to okres okupacji niemieckiej. Pierwszym moim nauczycielem w kl. 1b był pan Władysław Górecki, zarazem kierownik szkoły. Nauka trwała do późnej jesieni, do pierwszych przymrozków. Kontynuowaliśmy naukę od wiosny aż do końca lipca 1944 roku. W drugim półroczu naszą nauczycielką była pani Janina Wojnarowska. Kierownika Władysława Góreckiego aresztowano za konspirację. Klasę drugą kończyłem również w Szkole Powszechnej im. Królowej Jadwigi w Humniskach. Następnie uczęszczaliśmy do Szkoły Podstawowej Męskiej w Brzozowie.

Druga data to 1 września 1958 roku. Wówczas zostałem zatrudniony jako nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 1 w Humniskach. Była to już szkoła rozbudowana, przybyło 4 sale lekcyjne, sala gimnastyczna i mała sala jako pracownia zajęć technicznych. Kierownikiem szkoły był Stanisław Loesch, a nauczycielami: Maria Bartman, Bronisława Bryniarska, Irena Lisowska, Anna Kruczek, Eleonora Toczek, Stanisława Sowińska, Józef Tomkiewicz, Wanda Pilch, Antonina Szuba, Zofia Śmietana, Joanna Kopacz. Praca w szkole dawała dużo zadowolenia. Młodzież, wbrew opinii, była ciekawa wiedzy i chętna do pracy nie tylko na lekcjach, ale i kółkach zainteresowań czy czynach społecznych. Do czasu objęcia funkcji dyrektora szkoły uczyłem matematyki i zajęć technicznych chłopców.

W latach 1963–1973 uczyłem również w Szkole Przysposobienia Rolniczego matematyki i mechanizacji rolnictwa oraz na kursach wieczorowych z zakresu szkoły podstawowej matematyki i fizyki. W roku szkolnym, w którym uczęszczał rocznik 1951, uczniowie na zajęciach kółka zainteresowań z matematyki zadziwili mnie ilością rozwiązywanych zadań. Interesowały ich inne sposoby rozwiązań zadań, których materiał wykraczał poza program szkoły podstawowej. Te zainteresowania i praca dały wspaniałe efekty na Olimpiadzie Powiatowej w Brzozowie i Wojewódzkiej w Rzeszowie. Uczniowie Andrzej Dżoń i Franciszek Śmigiel zajęli I miejsca.

Od 1963 roku przejąłem po Józefie Tomkiewiczu (przeniósł się do Rzeszowa) sekcję łuczniczą SKS. Z tego samego rocznika, tj.1951, Janina Loesch była mistrzynią Polski w łucznictwie w kategorii młodzików. Następne roczniki były również mocne w łucznictwie – Jadwiga Ruchlewicz była dwukrotną mistrzynią Polski w kategorii młodzików w latach 1967–1968. Bardzo dobrze układała się współpraca z kol. Jerzym Siwakiem nauczycielem wychowania fizycznego. Sala gimnastyczna była wykorzystywana przez SKS i Górnik Grabownica, nawet w niedzielę były zajęcia. Rocznik 1955 – Ewa Ryba i Bogdan Rogula – również byli bardzo dobrzy w łucznictwie. Obydwoje w 1972 roku w Człuchowie zostali mistrzami Polski w kategorii juniorów. I tak rocznikami można by wymieniać wielu uczniów, którzy przeszli szkolenie łucznicze i byli wybitnymi zawodnikami: Andrzej Bryś, Maciej Zubel, Ryszarda Kędra, Jacek Ryba, Jerzy Tympalski (dwaj ostatni kontynuują pracę w sekcjach łuczniczych).

Trzecia data to 1 września 1979 roku – powierzono mi stanowisko dyrektora szkoły. Czasy były bardzo trudne, budynek szkolny, zwłaszcza część przedwojenna był bardzo wyeksploatowany. Podłogi, stolarka okienna i drzwiowa, a nawet stropy nadawały się do wymiany. Sytuacja lokalowa była bardzo trudna, ponieważ były oddziały podwójne plus oddział przedszkolny. W roku szkolnym 1982/83 w czasie wizytacji kuratoryjnej prowadzonej przez wizytatora Józefa Baciora szkołę odwiedził kurator Józef Tofilski. Po zapoznaniu się z sytuacją szkoły podjął decyzję o rozbudowie i remoncie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Humniskach. Dobudowa trwała do 1986 roku. Wykonawcą była kuratoryjna grupa remontowo-budowlana zlokalizowana w Brzozowie. W okresie zimowym wykorzystano  przerwę w pracach na dobudowie nowego skrzydła, w tym czasie wykonany został remont wewnątrz szkoły – wymieniono stropy i stolarkę okienną.

Wykonuję piękny, ale trudny i czasami niewdzięczny zawód nauczyciela

 

 

 
free poker

Odliczamy

Do końca roku szkolnego
-------------------------------------------

Ads on: Special HTML

Projekty europejskie

DODATKI NA STRONĘ WWW
Ads on: Special HTML

Strony WWW

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyki

Teraz online:
  • Gości: 4
Nowi użytkownicy:
  • Czechu
  • bettyread28162555
Aktywne konta: 66

Znajdź nas na Facebooku


Ads on: Special HTML
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj438
mod_vvisit_counterWczoraj503
mod_vvisit_counterTen tydzień1290
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień4343
mod_vvisit_counterTen miesiącu8916
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc15803
mod_vvisit_counterWszystkich751851