Ulti Clocks content
Imieniny obchodzą: Juliana, ukasza, Bogumia

Wykaz podręczników

Spotkanie międzynarodowe w Rumunii

PDF
Wpisany przez Ryszard Sołtysik   
wtorek, 01 listopada 2016 16:58

Spotkanie międzynarodowe w Rumunii


Zespół Szkół nr 1 w Humniskach po raz kolejny realizuje dzięki unijnym funduszom międzynarodowy projekt szkół, który w nowej edycji programu edukacyjnego Komisji Europejskiej Erasmus plus, nosi nazwą partnerstwa strategiczne. Tytuł projektu „Terra Community and Ethics of the Future” odnosi się do jego głównych celów- odpowiedzialności za przyszłość naszej planety i uwrażliwienia na dbałość o środowisko naturalne.  Tym razem partnerami naszej szkoły są trzy instytucje edukacyjne z Europy środkowej: z Rumunii, Słowenii oraz Chorwacji.

 

Projekt zakłada dwa rodzaje mobilności: kilkudniowe wyjazdy nauczycieli na tzw. transnational meetings (międzynarodowe spotkania projektowe służące zarządzaniu, monitoringowi oraz ewaluacji projektu) oraz udział uczniów i nauczycieli w tygodniowych tzw. learning sessions (spotkaniach służących nauczaniu, uczeniu się oraz szkoleniom). Ważnym elementem projektu będą również lokalne działania proekologiczne, podejmowane przez naszą szkołę oraz organizowanie wspólnie z partnerskimi szkołami różnego rodzaju akcji, które zakładają osiągnięcie wspólnego celu pomimo dzielących je różnic kulturowych i językowych - stworzenie międzynarodowej społeczności, dbającej o przyszłość naszej planety.

Pierwszym akordem trwającego dwa lata projektu było spotkanie międzynarodowe w Bystrzycy (Bistriƫa), które odbyło się w dniach 16- 22.10.2016. Gospodarzem spotkania była rumuńska szkoła- Liceul CU Program Sportiv, której struktura organizacyjna przypomina mieszczący się w polskich realiach zespół szkół. W skład całego zespołu wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum o profilu sportowym. W sumie do szkoły uczęszcza około 900 uczniów oraz pracuje około stu nauczycieli i trenerów. Szczególny nacisk na wychowanie fizyczne i bogata baza sportowa przekładają się na bardzo wysokie wyniki sportowe tej szkoły, której absolwenci są mistrzami olimpijskimi, zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych arenach w wielu dyscyplinach sportowych.


Humniską szkołę w spotkaniu międzynarodowym w Bystrzycy reprezentowali Ryszard Sołtysik oraz Krzysztof Kij, który pełni w projekcie funkcję szkolnego koordynatora. Czterodniowe spotkanie miało przede wszystkim charakter roboczy. Uczestnicy spotkania zostali zaznajomieni z nowoczesną metodą syntegracji (Syntegration metod)- metodą efektywnej komunikacji, dzięki której możliwe jest rozwiązywanie kompleksowych problemów. Pracując tą metodą osiągnięty został kompromis w wielu aspektach dotyczących realizacji projektu. Analizie poddany został cały program projektu. Omówione zostały zaplanowane we wniosku aplikacyjnym działania i formy ich realizacji oraz sposoby upowszechniania rezultatów i dokonywania ewaluacji projektu. Poszczególnym szkołom przydzielony został stały zakres obowiązków. Humniska szkoła będzie odpowiedzialna min. za administrowanie strony internetowej projektu. Każdy z partnerów projektowych przedstawił również prezentację multimedialną o swojej szkole, regionie i kraju. Szczególnie interesujące dla nas były przede wszystkim informacje o systemach edukacyjnych w poszczególnych krajach. Okazuje się, że w Rumunii istnieje bardzo zbliżony do obecnego w Polsce system szkolnictwa, a ten do którego powoli się zbliżamy, występuje w Chorwacji i Słowenii.


Spotkania projektowe stwarzają okazję do poznania szkoły partnerskiej i atrakcji turystycznych regionu. Rumuńska Bystrzyca jest malowniczo położonym średniej wielkości miastem, w którym widoczne są gołym okiem wpływy kultury łacińskiej i bizantyjskiej. Ponieważ na tym terenie ścierały się też wpływy tureckie, madziarskie, germańskie i słowiańskie, elementy tych kultur widoczne są ciągle w tutejszych zwyczajach, języku a szczególnie w kuchni rumuńskiej.  Pod względem architektonicznym Bystrzyca przypomina w dużej mierze miasta z naszego regionu. Transylwania podobnie jak Galicja wchodziła do 1918 r. w skład Cesarstwa Austro- Węgierskiego, co ukształtowało niezatarty przez minione stulecie habsburski charakter tych terenów. Bystrzyca położone jest nad rzeką o tej samej nazwie, pomiędzy Górami Rodniańskimi i Górami Kelimeńskimi. Ukształtowanie terenu jest typowe dla Karpat Wschodnich i charakteryzuje się wysokimi pasmami gór pochodzenia wulkanicznego. Bystrzyca jest więc doskonałą bazą wypadową dla miłośników gór i poszukiwaczy śladów Drakuli. Gospodarze spotkania zadbali o to, aby goście po zrealizowania napiętego programu mogli poznać perełki turystyczne regionu. Pojechaliśmy przy tej okazji nad zalew Kolibiƫa, który jest wprawdzie mniejszy od Zalewu Solińskiego, ale usytuowany jest w pięknej scenerii. W położonej ponad 1100 m n.p.m. Piatra Fantanele zwiedziliśmy hotel postawiony na miejscu jednego z zamków Drakuli jak i leżący nieopodal klasztor prawosławny, gdzie zbudowano najwyższy w kraju 31- metrowy krzyż.


Rumunia to niejednorodny pod względem etnicznym, ale może i dzięki temu niezwykle atrakcyjny i ciekawy kraj, który w dużym stopniu skorzystał na przyjęciu do Unii Europejskiej. Miasta odzyskują za unijne fundusze swój pierwotny blask; powstaje nowa dopasowana do europejskich standardów infrastruktura. Z moich osobistych doświadczeń, po kilkukrotnym pobycie w tym kraju, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że Rumunia zrobiła przez ostatnie dwadzieścia lat ogromny krok cywilizacyjny.

Przed nami dwa lata ciekawego projektu, w którego realizację zaangażowana będzie cała społeczność szkolna. Szczególnym wyzwaniem będzie dla nas spotkanie projektowe (learning session) z udziałem uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich, które odbędzie się w Humniskach w maju 2017 r.

Ryszard Sołtysik

Niniejszy projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus + nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w artykule zawartość merytoryczną.


 
free poker

Odliczamy

Do końca roku szkolnego
-------------------------------------------

Ads on: Special HTML

Projekty europejskie

DODATKI NA STRONĘ WWW
Ads on: Special HTML

Strony WWW

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyki

Teraz online:
  • Gości: 4
Nowi użytkownicy:
  • Czechu
  • bettyread28162555
Aktywne konta: 66

Znajdź nas na Facebooku


Ads on: Special HTML
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj427
mod_vvisit_counterWczoraj503
mod_vvisit_counterTen tydzień1279
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień4343
mod_vvisit_counterTen miesiącu8905
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc15803
mod_vvisit_counterWszystkich751840